Międzynarodowy Dzień Psychologa

21 luty Międzynarodowy Dzień Psychologa

przez Magda

Dziś Międzynarodowy Dzień Psychologa. 21 luty to Dzień w którym warto wspomnieć czym właściwie zajmuje się psycholog i przede wszystkim kim psycholog jest.

Psycholog – kto to taki?

Psycholog to zawód, który przydaje się w wielu zakładach pracy, niekoniecznie tylko tych związanych ze zdrowiem psychicznym. Wiedza psychologiczna jest bardzo szeroka i znajduje swoje zastosowanie nie tylko w szpitalach, szkołach czy gabinetach psychologicznych, ale również w sporcie, biznesie czy edukacji.

Studia psychologiczne

Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku Psychologia. Studia takie oferuje wiele polskich uczelni państwowych oraz prywatnych – ich listę znajdziesz tutaj.  Studia psychologiczne można odbyć zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym.

Więcej na temat studiów znajdziesz we wpisie „Chcę studiować psychologię!” oraz „Kilka słów o studiowaniu psychologii„.

Gdzie możemy spotkać psychologów?

Miejsc w których pracują psychologowie jest wiele i nie sposób wymienić wszystkie. Psychologowie zajmują się diagnoza psychologiczną, pracują w ośrodkach interwencji kryzysowej, w służbach mundurowych, w szpitalach, poradniach zdrowia psychicznego. Psychologów znajdziemy również w szkołach, przedszkolach, innych placówkach oświatowych, w poradniach psychologiczno – pedagogicznych, w domach dziecka, w domach spokojnej starości. Swoją pracę wykonują również w sądach, często jako biegli sądowi, uczestniczą w przesłuchaniach m.in. dzieci i młodzieży, pracują w więzieniach.  Bardzo często możemy spotkać psychologów w biznesie, reklamie czy handlu. Zajmują się oni rekrutowaniem pracowników, pracują w działach HR oraz zajmują się psychologią zarządzania. W ośrodkach szkolenia kierowców znajdziemy psychologów transportu. Psychologów zatrudniają również instytucje Państwowe np. Urzędy Pracy, Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Psychologowie, którzy ukończyli szkolenie z zakresu psychoterapii pracują jako psychoterapeuci. Psychologowie zajmują m.in. interwencją kryzysową, psychoedukacją, diagnozą psychologiczną, wsparciem psychologicznym, opiniowaniem i orzekaniem.

Praca psychologa

Psycholog zajmuje się diagnozą, udziela wsparcia oraz pomocy psychologicznej. Zajmuje się psychoedukacją, interwencją kryzysową. Może pracować w wielu instytucjach państwowych oraz może pracować zarówno z dziećmi, młodzieżą jak i z dorosłymi. Psycholog może zajmować się również biznesem i reklamą oraz może zostać psychologiem sportu. Możliwości jest wiele, dzięki czemu każdy student psychologii może znaleźć dziedzinę psychologii w której czuje się najlepiej i się w niej realizować.

Wszystkim psychologom w dniu ich święta życzymy samych dobrych dni, spełnienia zawodowego i prywatnego oraz niesłabnącego zaangażowania i miłości do wykonywanej przez siebie pracy 😊.

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej