Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania Dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania Dla Dzieci

przez Magda

17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania Dla Dzieci. Został ustanowiony przez stowarzyszenie Child Helpline International. Zrzesza ono organizacje, prowadzące telefony zaufania w 142 krajach i terytoriach na całym świecie.

Telefon zaufania

Ideą ustanowionego święta jest propagowanie pomocy dzieciom i młodzieży poprzez telefony zaufania. Zostały one stworzone, aby pomagać dzieciom i młodzieży w ich problemach. Telefony zaufania są anonimowe, dzięki czemu dziecko może czuć się bezpiecznie i bez obaw opowiedzieć o swoim problemie. Warto skorzystać z tego rodzaju pomocy szczególnie, kiedy dziecko przeżywa trudne chwile, ma problemy w szkole lub w domu lub kiedy przeżywa różnego rodzaju kryzysy. Należy pamiętać, że nie ma „głupich” i „błahych” problemów, dlatego dziecko może zadzwonić zawsze, kiedy potrzebuje pomocy.

W Polsce od 2008 roku działa bezpłatny telefon zaufania prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Od 2020 roku telefon jest całodobowy i działa 7 dni w tygodniu. Jak przeczytać można na stronie Fundacji:

Linia „Jest obsługiwana przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach i są w stanie udzielić im profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych. Konsultanci współpracują z ogólnopolską siecią instytucji i organizacji, które w przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie dziecka jest poważnie zagrożone są uprawnieni do inicjowania interwencji policyjnej. ”

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 (więcej informacji znajdziesz TUTAJ)

W 2010 roku powstał również telefon zaufania dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci. Na tej również bezpłatnej infolinii nauczyciele i rodzice znajdą informacje dotyczące pomocy psychologicznej dzieciom, które przeżywają trudności. Dodatkowo rodzice i nauczyciele otrzymają tutaj wsparcie prawnicze oraz konsultacje dotyczące „podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych.”

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: 800 100 100 (więcej informacji znajdziesz TUTAJ)

Rzecznik Praw Dziecka

W Polsce od 20 listopada 2008 roku działa Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Jest to numer bezpłatny i anonimowy na który dzwonić mogą dzieci oraz młodzież ale również dorośli, którzy chcą zgłosić problemy dzieci lub zaniedbania względem nich.

„Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 16.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 16.00 lub w dni wolne od pracy, może przedstawić swój problem na automatycznej sekretarce i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (więcej informacji znajdziesz TUTAJ)

Podsumowanie

Dzieci mogą zgłosić się z każdym problemem. Konsultanci w telefonie zaufania pomagają dzieciom w trudnościach emocjonalnych, szkolnych, kiedy w domu lub środowisku rówieśniczym doświadczają przemocy. Należy propagować informację dotyczące istnienia telefonów zaufania przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Mogą one pomóc dzieciom, które nie wiedzą, gdzie szukać pomocy lub wstydzą się zwrócić o pomoc do rodziców lub nauczycieli. Poniżej umieściłam przydatne linki i numery telefonów pod którymi można szukać informacji na temat telefonu zaufania.

  • Biuro Rzecznika Praw Dziecka: https://brpd.gov.pl
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/)
  • Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży: https://116111.pl
  • Telefon Zaufania Dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: https://800100100.pl
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: https://fdds.pl
  • Organizacja Child Helpline International: https://www.childhelplineinternational.org

Źródła:

Zapraszam do śledzenia Aktualności strony psychologiem.pl do śledzenia psychologiem w mediach społecznościowych: Facebook Instagram

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej