Prezenty dla dzieci

Prezenty dla dzieci

przez Magda

Znalezienie prezentu dla dzieci z roku na rok wydaje mi się coraz trudniejsze. Jak wybrać prezenty dla dzieci w gąszczu ofert kolorowych pluszaków, plastikowych zabawek, coraz to nowszych modeli lalek? Co kupić, aby prezent jaki podarujemy dziecku był wartościowy i pobudził dziecięce zainteresowania oraz rozwój? Poniżej przedstawię kilka moich pomysłów, które zamierzam wykorzystać w tym roku – może ktoś znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Seria książek i układanek „Pucio”

Zawsze byłam fanką książek – również jeśli chodzi o książkowe prezenty dla dzieci. Wybierałam opowiadania i bajki z przesłaniem. W tym roku postawiłam na książki, które pomagają dzieciom ćwiczyć i rozwijać mowę i zdolności językowe. Książki „Pucio” zostały napisana przez Martę Galewską – Kustrę. Autorka jest pedagogiem dziecięcym, pedagogiem twórczości i specjalistką w dziedzinie logopedii. Wydana seria książek pomaga rodzicom wspierać rozwój mowy dzieci poprzez zabawę, którą przecież dzieci uwielbiają. W książkach rodzice znajdą informacje w jaki sposób korzystać z książki, czego unikać podczas zabawy z dzieckiem oraz na co należy zwrócić uwagę podczas pracy z książką. Marta Galewska – Kustra jest autorką m.in.:

 • „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”
 • „Pucio mówi pierwsze słowa”
 • „Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy”
 • „Pucio umie opowiadać”
 • „Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania”
 • „Z muchą na luzie ćwiczymy buzię, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci”
 • „Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków”

Dodatkowo, poza licznymi książkami autorka wydała puzzle edukacyjne: „Czego tu brakuje”, „Co tu pasuje”. W księgarniach możecie znaleźć również karty z obrazkami „Pucio pierwsze zabawy”.
Książki i zabawki edukacyjne wydane przez Martę Galewską – Kustrę są wartościowymi pomocami edukacyjnymi dla rodziców, które pomagają „przemycać” naukę podczas zabawy z dzieckiem. Książki przeznaczone są dla dzieci już od 1 roku życia do wieku przedszkolnego włącznie. Produkty te są dostępne w większości polskich księgarni zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych.

Drewniane klocki

Kto z nas nie bawił się w dzieciństwie drewnianymi klockami? Można było wybudować z nich nieskończenie wiele konstrukcji i budowli. W zabawie klockami wyobraźnia dziecięca nie ma ograniczeń. Jeśli dziecko, które chcesz obdarować nie ma drewnianych klocków, na pewno będą one trafionym prezentem.

Są one dobrym pomysłem z kilku powodów. Przede wszystkim rozwijają wyobraźnię dziecka – tworzenie budowli z klocków rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka. Musi ono przemyśleć w jaki sposób wybudować dany obiekt, których klocków użyć. Może tworzyć wiele budowli, zmieniać je, przebudowywać – wyobraźnia dziecka podsuwa mu coraz to nowsze pomysły, co motywuje go do dalszej zabawy klockami. Klocki to zabawka, którą można wykorzystać do zabawy indywidualnej, ale również grupowej. Razem z rodzeństwem, rodzicami czy kolegami dziecko może oddać się zabawie, ćwiczyć dzielenie się zabawką oraz współpracę. Innym powodem, dla którego warto wybrać drewniane klocki jest fakt, iż zabawa nimi pobudza rozwój sprawności manualnej dziecka. Tworzenie budowli wymaga precyzji w układaniu klocków, ponieważ w każdej chwili konstrukcja może się przewrócić – klocki uczą dzieci ruchów celowych. Już najmłodsze dzieci, dzięki zabawie klockami mogą ćwiczyć zdolności manipulacyjne rączek – chwytać, poznawać kształty, układać coraz to wyższe wieże. Drewniane klocki to zabawka, która przez lata będzie towarzyszyła dziecku w jego zabawach.

Karty Grabowskiego

Chyba każdy z nas zna kogoś, kto nie lubi matematyki. Sama nigdy za nią nie przepadałam, a nauki tabliczki mnożenia nie wspominam zbyt dobrze. Czy można nauczyć dziecko tabliczki mnożenia bez stresu? Pomocne mogą być Karty Grabowskiego, które pozwalają podejść do nauki matematyki w sposób przyjemny dla dziecka – poprzez zabawę.
Karty zostały stworzone przez nauczyciela matematyki – Andrzeja Grabowskiego. Są to zestawy kart przeznaczonych dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z matematyką. Karty pomagają w nauce tabliczki mnożenia, dodawania i odejmowania oraz logicznego myślenia. Dzieci podczas zabawy kartami niepostrzeżenie uczą się nowych rzeczy. Wydane zostały trzy rodzaje kart:

 • „Gry logiczne” – karty przeznaczone dla dzieci od 5 do 10 lat. Przeznaczone są dla 1 – 4 graczy. Zestaw zawiera karty, patyczki, piony i kostkę oraz książkę w której znajduje się opis 6 gier i 60 łamigłówek. Karty uczą dzieci logicznego myślenia oraz liczenia.
 • „Dodawanie i odejmowanie” – karty przeznaczone dla dzieci od 6 roku życia. Przeznaczona jest dla 2 – 6 graczy. Zestaw zawiera 9 gier. Podczas gry dzieci uczą się i doskonalą technikę dodawania i odejmowania.
 • „Tabliczka mnożenia” – karty przeznaczone dla dzieci od 8 roku życia. W zabawie nimi może wziąć udział 2 – 6 graczy. Zestaw zawiera 11 gier. Podczas zabawy kartami dziecko opanowuje i ćwiczy tabliczkę mnożenia.

Karty Grabowskiego są dają doskonałą możliwość do nauki poprzez zabawę. Mogą być one dobrym prezentem dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z matematyką, lubiących łamigłówki i gry.

Zestawy kreatywne

Mówiąc o zestawach kreatywnych mam na myśli wszelkie zestawy zabawek lub akcesoriów przygotowanych dla dzieci, które uczą je nowych, przydatnych umiejętności lub nowej wiedzy. Przykładami takich zestawów są:

 • Zestaw małego piekarza – zestaw mini akcesoriów, które można wykorzystać w prawdziwej kuchni, np. mini wałek do ciasta, foremki na ciasteczka/babeczki, miski i inne mini przybory potrzebne do upieczenia np. ciasteczek. Dodatkowym prezentem może być kolorowy dziecięcy fartuszek. Zabawa w kuchni (oczywiście pod nadzorem i wraz z osobą dorosłą) to doskonała forma spędzenia czasu z dzieckiem i do wspólnej zabawy. Przy okazji wspólnych wypieków dziecko uczy się podstaw przyrządzania wypieków i deserów, co może się okazać dla niego wspaniałą zabawą, którą zapamięta na długo.
 • Zestaw „mały chemik/mały fizyk” – zestaw do wykonania wielu prostych eksperymentów. W skład takich zestawów wchodzą zazwyczaj mini przyrządy laboratoryjne oraz bezpieczne substancje chemiczne potrzebne do przeprowadzania doświadczeń. Taka zabawka może wzbudzić z dziecku zainteresowanie naukami ścisłymi oraz pobudzić w nim chęć zdobywania nowej wiedzy. Jest to też dobre narzędzie do spędzenia czasu wspólnie z dzieckiem i wspólnej zabawy i nauki.
 • Zestaw „mały konstruktor” – idealna zabawka dla małego majsterkowicza. Dziecko poprzez zabawę rozwija zdolności manualne, wyobraźnię. To również dobra okazja do zabawy z dzieckiem. Zestawy takie zazwyczaj zawierają zabawkowe śrubki, śrubokręty, młotki i inne narzędzia.

Prezenty dla dzieci nie muszą być nudne – wręcz przeciwnie mogą dawać wiele możliwości zabawy. Kreatywne zestawy są zabawkami, które wprowadzają dzieci w świat zawodów. Rozwijają wyobraźnię, pobudzają chęci do nauki i odkrywania świata, rozbudzają ciekawość dziecka. Wymieniłam tylko 3 możliwe „rodzaje” zestawów. W sklepach z zabawkami lub w internetowych sklepach znajdziecie o wiele więcej tematycznych zestawów.

Podsumowanie

Prezenty dla dzieci to nie łatwy temat. Wybór nie jest łatwy. Starajmy się jednak o to, aby do naszych dzieci trafiały zabawki wartościowe, które będą dla nich impulsem do poszukiwania odpowiedzi, nauki, okazją do rozwoju.

Zapraszam do śledzenia psychologiem w mediach społecznościowych – Facebook i Instagram

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej