Chcę studiować psychologię!

przez Magda

Przed Tobą matura snujesz plany, wizje na przyszłość. Zastanawiasz się jaki kierunek studiów wybrać, co właściwie chcesz robić w życiu. Masz wiele pomysłów, jednak też drugie tyle niewiadomych i pytań bez odpowiedzi? A może jesteś już po studiach, ale nadal szukasz swojej zawodowej drogi? Jeśli chciałbyś studiować psychologię ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Rozpoczęcie studiów psychologicznych może pozwolić Ci odkryć zachowanie i psychikę człowieka na nowo.

Gdzie mogę studiować psychologię?

Wiele polskich uczelni zarówno państwowych jak i prywatnych ma w swojej ofercie studia psychologiczne. Wykaz uczelni znajdziesz tutaj. Na jaką uczelnię się wybrać? Najczęściej o tym, jaką uczelnię wybieramy decyduje nasze miejsce zamieszkania oraz przede wszystkim wynik egzaminów maturalnych. W prawie wszystkich województwach naszego kraju znajdują się uczelnie, które otwierają co roku psychologię jako kierunek studiów. Wyjątkami są: województwo podkarpackie oraz kujawsko – pomorskie – w tych województwach nie możemy jeszcze studiować psychologii.  Warto również zajrzeć do rankingu PERSPEKTYWY,  gdzie co roku tworzony jest ranking najlepszych polskich uczelni z wyszczególnieniem kierunku studiów – znajdziesz go tutaj.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

W zależności od uczelni na jaką chcemy się dostać brane są pod uwagę różne przedmioty. Zazwyczaj są to: j. polski, biologia, j. obcy, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka. Na większości uczelni podstawą w rekrutacji jest język polski oraz język obcy, i istnieje możliwość wyboru dowolnego przedmiotu jako trzeciego branego pod uwagę podczas rekrutacji głównie spośród następujących przedmiotów: drugi język obcy nowożytny, biologia, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, chemia, fizyka i astronomia, filozofia. Jednak każdą uczelnie należy sprawdzić indywidualnie, ponieważ z roku na rok wymagania rekrutacyjne mogą się zmieniać. Polecamy śledzenie stron www wydziałów uczelni, które Was interesują – linki do wydziałów podaliśmy we wpisie „Studia psychologiczne – wykaz polskich uczelni„.

Czy warto studiować psychologię?

Moim zdaniem zdecydowanie warto! Jeśli interesuje Cię psychika człowieka, jego zachowania, emocje, jeśli nie boisz się wyzwań – to mogą być studia dla Ciebie. Podczas 5 lat nauki poznasz wielu ciekawych ludzi, wiele teorii psychologicznych, zgłębisz wiedzę o człowieku i jego zachowaniach.  Miłośnicy biologii znajdą coś dla siebie na zajęciach z neurobiologii lub biologicznych podstaw zachowania. Dla fanów historii miłym aspektem nauki będzie poznanie historii psychologii, postaci jej twórców i ich teorii.  Należy pamiętać, że studia psychologiczne to studia jednolite magisterskie, wiąże się to z tym, że trwają one 5 lat, a po ich ukończeniu otrzymuje się tytuł magistra psychologii. Studia psychologiczne to ogrom możliwości, jeśli chodzi o udział w wolontariatach, konferencjach czy szkoleniach. Na uczelniach istnieje wiele kół naukowych w których można aktywnie działać. Jeśli macie znajomych, którzy studiują psychologię (lub studiowali) warto podpytać ich o studia, o ich opinie.

Jeśli masz pytania dotyczące studiów psychologicznych, zachęcamy do komentowania, wysyłania wiadomości na info@psychologiem.pl lub w mediach społecznościowych – Instagram i Facebook – z chęcią odpowiemy na Wasze pytania.

 

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej