Kilka słów o studiowaniu psychologii

przez Magda

Student – PSYCHOLOG

Zawsze marzyłeś o studiowaniu psychologii – udało się JESTEŚ STUDENTEM!

Co dalej? Jak wyglądają studia psychologiczne?

  1. Studia psychologiczne to studia jednolite magisterskie trwające 5 lat i kończące się uzyskaniem tytułu magistra psychologii.
  2. Przerażająca wielu biologia – na studiach spotkacie się z biologicznymi podstawami zachowania ludzkiego, neurobiologią, psychiatrią, wiedzą o przewodzeniu nerwowym. Dowiecie się wiele o funkcjonowaniu i budowie mózgu. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują – biologia na studiach psychologicznych da się lubić. Nawet jeśli ktoś nie zostanie fanem zagadnień neurobiologicznych, raczej powinien poradzić sobie z zaliczeniem biologicznych przedmiotów i przyswojeniem podstawowych informacji.
  3. Na studiach poznasz wiele teorii i ich twórców – warto systematycznie uczyć się podstaw, ponieważ są one bardzo ważne i przydają się na dalszych etapach nauki. Wiele pomocnych materiałów znajdziesz na naszej stronie w zakładce Edukacja
  4. Na studiach poza teorią znajdziesz też praktykę – na zajęciach w formie np. testów psychologicznych, badań w laboratoriach psychologicznych, odbywanych praktykach. Często wykładowcy w ramach zaliczenia przedmiotu wymagają od studentów np. badania testami psychologicznymi wybraną grupę osób, przeprowadzenia wywiadu np. z psychologiem czy wykonywania różnych zadań obserwacyjnych.
  5. Wybór specjalizacji na wielu polskich uczelniach jest szeroki. Studenci mogą wybierać spośród wielu specjalności, np.: psychologia kliniczna, psychologia dzieci i młodzieży, psychologia pracy i organizacji, psychologia zdrowa
    i jakości życia, psychologia sądowa, psychologia kliniczna dziecka i rodziny, psychologia międzykulturowa. Wybór specjalności na studiach zazwyczaj dokonywany jest po 2 lub 3 roku studiów (jednak jest to kwestia indywidualna uczelni).
  6. Koła naukowe – to dobra alternatywa spędzenia wolnego czasu po zajęciach. Pozwala na zdobycie dodatkowej wiedzy, doświadczenia w organizowaniu wydarzeń naukowych na uczelni, poznania wybitnych osobistości ze świata nauki czy udział w konferencjach i szkoleniach psychologicznych.
  7. Udzielaj się w kołach naukowych, wolontariatach, korzystaj ze spotkań z naukowcami i wydarzeń naukowych odbywających się na uczelni, nie poprzestawaj tylko na chodzeniu na zajęcia. Każda dodatkowa aktywność doda Ci cennego doświadczenie i na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Przygoda na całe życie

To tylko kilka punktów opisujących, jak wyglądają studia psychologiczne. Można by ich wypisać dużo więcej, jednak te wydają się być najważniejsze.

Studia psychologiczne, to ciekawa przygoda, podczas której odkrywa się coraz to nowsze prawa kierujące ludzkim zachowaniem, psychiką. Psychologia to dziedzina w której każda osoba może znaleźć coś dla siebie.

Jeśli macie jakieś pytania, zapraszam do komentowania.

 

 

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej