Studia psychologiczne – i co dalej?

przez Magda

Czy wybierając studia psychologiczne mieliście świadomość ile tak na prawdę lat nauki Was jeszcze czeka? Czy zastanawiając się nad studiowaniem psychologii bierzecie pod uwagę fakt, że studia to dopiero początek Waszej zawodowej drogi?

Studia to dopiero początek?

Zaczynając studiować psychologię, nie wiedziałam, że to dopiero początek drogi. Miałam świadomość, że wybierając zawód psychologa całe życie będzie trzeba się uczyć. Nie byłam świadoma jak wiele specjalizacji i możliwości do wyboru czeka na nas po uzyskaniu tytułu magistra psychologii. Pierwsze zajęcia (w moim przypadku z historii psychologii) uświadomiły mnie i moich kolegów, że tak na prawdę zabawa dopiero się zaczyna. Wykładowca opowiedział nam jak wiele mamy możliwości po ukończeniu studiów.

W niniejszym wpisie postaram się przedstawić możliwe ścieżki kształcenia po zakończeniu studiów psychologicznych.

Zdrowie psychiczne

Psycholog

Według polskiego prawa psychologiem  zostaje osoba, która ukończyła pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Studia psychologiczne trwają 5 lat – są jednolite, czyli nie ma podziału, tak jak w przypadku innych kierunków na 3 lata studiów licencjackich i 2 lata studiów magisterskich.

Psychologię można studiować zarówno dziennie, wieczorowo jak i zaocznie. Większość polskich uczelni publicznych ma w swojej ofercie studia psychologiczne. Studiować można też na uczelniach prywatnych. Więcej o uczelniach, na których znajdziecie psychologię przeczytacie tutaj. Na studiach (w zależności od uczelni) do wyboru mamy różne specjalizacje, m.in.: psychologia kliniczna, sądowa, zarządzania, psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia, psychologia zdrowia, psychologia sportu, neuropsychologia, psychologia pracy i organizacji, psychologia dziecka i rodziny.

Nauka po studiach

Mamy wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór dalszej drogi edukacyjnej po zakończonych studiach psychologicznych. Wybór zależy od tego, w jakiej dziedzinie psychologii czujemy się najlepiej, co chcielibyśmy robić zawodowo jako psychologowie. Poniżej krótko omówię, jakie formy nauki mamy do wyboru.

Szkolenia i kursy

Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń i kursów dla psychologów oraz studentów psychologii. Możemy wybierać spośród bardzo szerokiej gamy tematów. Są to kursy przygotowujące np. do pracy z danym narzędziem – wybranym testem psychologicznym lub np. kursy przygotowujące do pracy z osobami w kryzysie. Szkolenia które są oferowane psychologom mają ogromny zakres tematyczny, to np. treningi interpersonalne czy komunikacji międzyludzkiej. Dostępne na rynku szkolenia i kursy oferują przeróżną tematykę z wielu dziedzin psychologii. Szkolenia organizowane są m.in.: przez uniwersytety, firmy prywatne, instytucje państwowe, Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Organizowanych jest również wiele konferencji na których występują psychologowie praktycy. Dzielą się oni z słuchaczami np. swoimi doświadczeniami z pracy z pacjentem, wynikami badań naukowych itp.

Bieżące wydarzenia odbywające się w Polsce znajdziecie w naszym kalendarzu, w zakładce „Wydarzenia„.

Studia podyplomowe

Jeżeli chodzi o studia podyplomowe to wybierając je warto zastanowić się, jaką dziedziną psychologii chcielibyśmy się zająć. Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam wybrać odpowiednie dla siebie studia. Na przykład jeśli chcemy zajmować się w przyszłości psychologią sądową powinniśmy wybrać studia z zakresu psychologii sądowej. Jeżeli ktoś interesuje się psychologią dziecka, rodziny wybiera studia podyplomowe np. z zakresu diagnozy klinicznej dziecka i jego rodziny (dostępne np. na Uniwersytecie Warszawskim). Wiele uczelni wyższych oferuje studia podyplomowe dla psychologów – możliwości mamy wiele, poniżej wrzucam jedynie kilka przydatnych linków do stron różnych studiów podyplomowych, jednak w Internecie znajdziecie ich o wiele więcej:

Szkoły psychoterapii

Na stronie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego znajdziecie listę rekomendowanych ośrodków szkolących
w zakresie psychoterapii – link.

Spotkać możemy wiele podejść/nurtów terapeutycznych w psychologii, z których można wybierać. Jak dobrze wybrać właściwy nurt, którego chcemy się nauczyć?  Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Na pewno warto zdobyć wiedzę na temat każdego nurtu, poznać jego założenia i metody pracy i wybrać taki, w którym czujemy się najlepiej, który jest najbliższy naszym przekonaniom.

terapia, psychoterapia, psychologia

Najbardziej znane nurty terapeutyczne:

 • Psychoanaliza
 • Terapia poznawczo – behawioralna
 • Podejście psychodynamiczne
 • Terapia systemowa
 • Gestalt
 • Nurt integracyjny
 • Psychoterapia humanistyczno – egzystencjalna

Praca

Jako psycholog mamy spore możliwości, jeśli chodzi o nasz wybór miejsca pracy. W zależności od wybranej specjalizacji psycholog może pracować w takich miejscach jak np.:

 • szpitale
 • ośrodki interwencji kryzysowej
 • poradnie zdrowa psychicznego
 • szkoły, przedszkola
 • domy dziecka
 • domy spokojnej starości
 • firmy – działy zarządzania i HR, rekrutacja, reklama (np. jako specjalista ds. wizerunku, PR, reklamy)
 • sądy, więzienia
 • służby mundurowe
 • pracownia testów psychologicznych
 • ośrodki naukowe
 • własna działalność, np. praca jako terapeuta, szkoleniowiec
 • ośrodki szkoleń kierowców
 • instytucje państwowe, np. Powiatowe Urzędy Pracy, Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej

Podsumowanie

Studia psychologiczne to tak na prawdę dopiero początek drogi dla psychologa. Po ich zakończeniu warto szkolić się oraz nadal kształcić. Psychologowie mogą pracować w wielu miejscach – mamy na prawdę spore możliwości. Do nas należy wybór, co zawodowo będzie nas interesowało, w jaki sposób będziemy chcieli pracować. A wybór mamy szeroki … 😉

 

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej