Złość

Co robić, gdy się złościsz?

przez Magda

Złość towarzyszy wszystkim, zarówno dzieciom jak i dorosłym, jednak czy potrafimy sobie
z nią radzić? W książce „Co robić, gdy się złościsz” znajdziemy techniki zarządzania złością, które pozwolą dzieciom nauczyć się samokontroli.

Autorka

Autorka książki – dr Dawn Huebner jest psychoterapeutką poznawczo – behawioralną oraz psychologiem klinicznym. Techniki, opisane w niniejszej publikacji są oparte na założeniach terapii poznawczo – behawioralnej.

Poradnik ten nie wysyła dzieciom komunikatu, że nie powinny odczuwać złości, a raczej uczy jak złość ujarzmić i wykorzystać w konstruktywny (aniżeli szkodliwy) sposób.

Co znajdziemy w książce?

Książka zawiera 96 stron, na których miejsce znalazło 12 rozdziałów. Poniżej krótko opiszę to, co znajdziemy w poszczególnych rozdziałach:

 • Rozdział 1. W fotelu kierowcy – wprowadzenie do tematyki złości oraz kierowania swoimi reakcjami
  i emocjami.
 • Rozdział 2. Tajemnica złości – rozdział ten skłania do zastanowienia się nad tym, jak sam przeżywam złość, co ona powoduje oraz jak wpływa na innych. Znajdują się tu ćwiczenia pomagające zrozumieć własną złość oraz wskazówki jak ją kontrolować.
 • Rozdział 3. Czy złość pomoże Ci zdobyć przyjaciół? – rozdział zawiera listę pytań dotyczących złości. Dzieci poznają nowy sposób patrzenia na złość, która wywoływana jest przez innych.
 • Rozdział 4. Ogień! Ogień! – rozdział ten jest wstępem do następnych 4 rozdziałów, które poświęcone są nauce metod gaszenia złości.
 • Rozdział 5. Pierwsza metoda gaszenia złości – przerwa
 • Rozdział 6. Druga metoda gaszenia złości – zimne myśli
 • Rozdział 7. Trzeci metoda gaszenia złości – bezpieczne pozbywanie się złości
 • Rozdział 8. Czwarta metoda gaszenia złości – rozwiązywanie konfliktów
  Rozdziały od 5. do 8. zawierają 4 techniki gaszenia złości. Znajduje się tu wiele ćwiczeń pomagających dzieciom nauczyć się poszczególnych technik opanowywania złości. Przedstawione zostały one w taki sposób, aby dzieci mogły je zapamiętać i wykorzystywać
  w przyszłości.
 • Rozdział 9. Rozpoznawanie iskier złości – ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwalają dzieciom rozpoznać pierwsze objawy złości i odpowiednio na nie zareagować.
 • Rozdział 10. Odbijanie i kolczaste piłki
 • Rozdział 11. Wydłużamy lont złości
 • Rozdział 12. Uda Ci się!
  Rozdziały od 10. do 12. przedstawiają kolejne przykłady i sposoby na radzenie sobie ze złością oraz reagowaniem na nią. Znajdziemy tu kolejne ćwiczenia. Rozdział 12 jest podsumowaniem wiedzy zdobytej podczas lektury wcześniejszych rozdziałów.

Podsumowanie

Poradnik ten skierowany jest do dzieci w wieku 7 do 13 lat, jednak myślę, że ta granica jest umowna. Zarówno starsi jak i młodsi mogą z niej korzystać. Podczas wykonywania ćwiczeń oraz „przerabiania” tej książki wraz z dzieckiem również dorośli mogą z niej wynieść sporo wiedzy dla siebie. Złość przecież towarzyszy nie tylko dzieciom, ale jest emocją, która towarzyszy każdemu człowiekowi. Lektura książki „Co zrobić, gdy się złościsz” pozwoli dziecku rozwinąć w sobie umiejętność samokontroli. Dodatkowo wspólne czytanie
i rozwiązywanie ćwiczeń przez dziecko i rodzica pozwala im zadbać dodatkowo o swoją relację i spędzić razem czas. Jak można przeczytać we wstępie: „książka ta nie tylko uczy zarządzania złością, a robi krok dalej – zachęca dziecko, by faktycznie przejęło nad nią kontrolę.
Książkę mogą wykorzystać w pracy z dziećmi rodzice, ale również nauczyciele czy terapeuci.

Książka bardzo mi się spodobała. Wiedza w niej zawarta jest przedstawiona w sposób prosty i zrozumiały. Dodatkowym atutem są ilustracje, które na pewno spodobają się dzieciom, a przy okazji dodatkowo urozmaicają jej treść. Na zakończenie przytoczę cytat
z opisu książki, który powinien zachęcić do zakupu i używania tej książki wraz z dzieckiem.

„Autorka w 12 zajmujących rozdziałach przekazuje to, co inni autorzy opisują w wielostronnicowych podręcznikach. Poradnik, który pomaga natychmiast!”

Zapraszam do śledzenia psychologiem.pl w mediach społecznościowych: Instagram
i Facebook oraz innych recenzji książek na stronie.

Może Ci się również spodobać

2 komentarze

Mirka 6 kwietnia 2020 - 10:29

Bardzo ładna recenzja, czy mogę ja udostępnic rodzicom z zamkniętej grupy?
Są zainteresowani tematem jak pomagać dzieciom radzić sobie ze złością. Przepracowali ze mną kurs Szkoły dla Rodziców. Pozdrawiam serdecznie – Mira Słowik

Reply
Magda 6 kwietnia 2020 - 11:47

Dziękuję, cieszę się, że recenzja się podoba. Tak, można ją śmiało udostępniać. Pozdrawiam!

Reply

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej