Dziecko z ADHD - poradnik

„Dziecko z ADHD w młodszym wieku szkolnym”

przez Magda

Na co dzień często możemy usłyszeć, jak rodzice mówią o swoich dzieciach „On to chyba ma ADHD”. Czy faktycznie dzieci, których wszędzie pełno, mają nieskończone pokłady energii można określić jako mające ADHD, jak Twierdzą czasem dorośli? Zdecydowanie nie!

Książka Katarzyny Chrąściel w sposób jasny i zrozumiały wyjaśnia czym jest nadpobudliwość psychoruchowa, czyli właśnie ADHD. Autorka opisuje objawy, etiologię zaburzenia oraz sposoby terapii.

Co znajdziemy w książce?

Książka jest podzielona na 3 części: teorię, praktykę oraz scenariusze spotkań terapeutycznych. Jak pisze sama autorka:

„W niniejszej pracy zamieściłam kompendium wiedzy na temat samego zaburzenia – jego specyfiki, uwarunkowań, objawów i dynamiki rozwoju. Poza tym, a może przede wszystkim, dzielę się sprawdzonymi oraz polecanymi przez fachowców (a także wypracowanymi przeze mnie) sposobami radzenia sobie z trudnościami, jakie niesie wychowywanie dziecka nadpobudliwego w domu i w szkole. W książce znalazły się także przykładowe scenariusze zajęć do wykorzystania w pracy z dziećmi nadpobudliwymi w młodszym wieku szkolnym.”

Część pierwsza – teoria

Autorka w pierwszej części książki wyjaśnia terminologię związaną z Zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Odwołuje się ona do definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Klasyfikacji DSM-IV oraz ICD-10. Znajdziemy także opis objawów osiowych: zaburzenia koncentracji uwagi, nadruchliwość i impulsywność oraz objawów towarzyszących. Opisana została również etiologia zaburzenia, czynniki zwiększonego ryzyka oraz proces diagnostyczny nadpobudliwości psychoruchowej wraz z kryteriami diagnostycznymi. Autorka prezentuje także możliwe kierunki terapii.

Część druga – praktyka

W tej części książki autorka opisuje możliwości pomocy dziecku w domu, czyli sposoby na to jak rodzice mogą sobie radzić z zachowaniem dziecka, jak mogą sami mu pomóc. Uwaga zwrócona jest tutaj na następujące kwestie: koncentrację uwagi, naukę, określanie zasad, konsekwencję, samokontrolę i regulację emocji, pracę na pozytywach.

Kolejną kwestią poruszaną przez autorkę są sposoby pracy nauczycieli z uczniami nadpobudliwymi psychoruchowo. W tej części książki znalazło się miejsce na wskazówki dla nauczycieli i pedagogów. Autorka wskazała na to, „jak tworzyć sprzyjające nauce warunki w klasie szkolnej”, jak organizować przestrzeń i miejsce dla dziecka w sali lekcyjnej. Dodatkowo czytelnik może dowiedzieć się jak kierować komunikaty i polecenia do dziecka z nadpobudliwością psychoruchową oraz jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami ucznia.

Część trzecia – scenariusze spotkań terapeutycznych

W tej części czytelnik znajdzie trzy rodzaje scenariuszy skierowanych na 3 różnych odbiorców – są to zajęcia:

  • warsztatowe z rodzicami
  • warsztatowe z nauczycielami
  • terapeutyczne z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo w młodszym wieku szkolnym + zajęcia z dziećmi i rodzicami

Scenariusze dotyczą m.in.: ustalania zasad w grupie, wydłużania koncentracji uwagi, rozpoznawania i nazywania emocji, kontroli emocji, panowania nad złością.

Na końcu książki dodane zostały załączniki, które wykorzystać możemy w trakcie realizacji zaleceń i ćwiczeń zawartych w książce.

Podsumowanie

Tytuł: „Dziecko z ADHD w młodszym wieku szkolnym. Poradnik i scenariusze spotkań terapeutycznych”
Autor: Katarzyna Chrąściel
Rok wydania: 2011
WydawnictwoWydawnictwo Harmonia
Liczba stron: 152

Książka „Dziecko z ADHD w młodszym wieku szkolnym” jest pozycją z którą warto się zapoznać, jeśli interesuje nas zagadnienie nadpobudliwości psychoruchowej. Język książki jest prosty i zrozumiały dla wszystkich – nie tylko dla specjalistów. Dodatkowo autorka wyposażyła czytelnika w pomysły i scenariusze, które może on wykorzystać w swojej późniejszej pracy z dziećmi. Uważam, że jest to książka warta polecenia. Sprawdzi się ona wśród studentów, nauczycieli, pedagogów, psychologów i przede wszystkim rodziców dzieci z nadpobudliwością psychoruchową.

Zapraszam do śledzenia psychologiem.pl w mediach społecznościowych: Instagram
Facebook oraz innych recenzji książek na stronie.

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej