zespół downa

„Dziecko z zespołem Downa. Jaka to musi być miłość.”

przez Magda

Książka Krystyny Rożnowskiej powinna być lekturą obowiązkową dla WSZYSTKICH. Dla wszystkich bez wyjątku, ponieważ każdy z nas przynajmniej raz w życiu zetknął się z osobą z zespołem Downa. Książka ta ukazuje osoby dotknięte tą wadą genetyczną z zupełnie innej, ludzkiej strony. Uwrażliwia na wewnętrzne piękno, dobroć i miłość w najczystszej postaci.

Co znajdziemy w książce?

W przedmowie autorka pisze o dzieciach z zespołem Downa: „One odwracają uwagę od dominujących dziś wartości – pieniądza, urody, intelektu, w stronę innych: dobroci, szczerości, miłości, zaufania, poświęcenia. Dla społeczeństwa są wyzwaniem, krzywym zwierciadłem, w którym ostrzej i mocniej odbijają cechy ludzkie, świadczące o człowieczeństwie i kulturze”. Książka zaadresowana jest głównie do rodziców i opiekunów osób z zespołem Downa, ale każdy zainteresowany tą tematyką powinien ją przeczytać. Uwrażliwia, uczy i oswaja z tą wadą genetyczną. Dzięki zwiększaniu wiedzy na ten temat mamy szansę stać się bardziej otwarci, wspomagać i wspierać osoby z zespołem Downa oraz walczyć z krzywdzącymi stereotypami i uprzedzeniami.

Podstawowe informacje

W pierwszych rozdziałach, tj. „Narodziny”, „Pierwsze pytania i wątpliwości” oraz „Od czego zacząć” autorka przytacza wiedzę na temat zespołu Downa – czym jest, skąd się bierze, jak nauczyć się żyć z dzieckiem z tą wadą genetyczną. Książka nie przekłamuje rzeczywistości, nie upiększa jej. Autorka pisze wprost o trudnościach i obawach jakie mogą pojawić się w trakcie wychowania i życia z dzieckiem. Dodatkowym elementem zawartym w książce są listy i wypowiedzi rodziców, którzy wychowują dzieci z zespołem Downa. Opisują oni w nich swoje przeżycia i niełatwe emocje jakie towarzyszyły im podczas oswajania się z myślą, że ich dziecko ma zespół Downa.

Rozwój osoby z zespołem Downa

W książce znajdziemy informacje o tym, jak nauczyć się żyć z dzieckiem z zespołem Downa. Jak dbać o jego prawidłowy rozwój. Dalsza część książki prezentuje informacje na temat rozwoju, rehabilitacji dziecka z zespołem Downa, programów wczesnej interwencji, integracji. Autorka opisuje w sposób prosty i przystępny cały okres rozwoju – od dzieciństwa przez dorastanie i aż po życie dorosłe. Dotyka ona również rozwoju płciowego w rozdziale „Obszary wstydliwego milczenia”. W tej części książki czytelnik znajdzie szeroki wachlarz informacji na temat wspomagania rozwoju, dostępnych metod terapii i rehabilitacji.

Gdzie szukać pomocy?

W książce znajdują się również informacje na temat ośrodków, organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób z zespołem Downa oraz osób z upośledzeniem umysłowym. Dodatkowym punktem jest też wykaz poradni genetycznych oraz informacje informujące o tym jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności.

Podsumowanie

Według mnie książka ta powinna stać się lekturą obowiązkową dla osób, które mają do czynienia z osobami z zespołem Downa. Ale nie tylko! Powinien ją przeczytać każdy. Im większa wiedza na temat tej wady genetycznej, tym mniejsze ryzyko rozwijania się uprzedzeń oraz stereotypów wobec osób nią dotkniętych. Trzeba zwiększać świadomość społeczeństwa i dbać o jego edukację, aby osoby z zespołem Downa czuły się wśród nas jak najlepiej. Są oni dobrymi pracownikami, częścią naszego społeczeństwa. Możemy się od siebie wiele nauczyć. Warto dbać o to, by społeczeństwo przyjmowało osoby z zespołem Downa jak najlepiej, a najlepszą drogą ku temu jest edukacja. Ta książka może stać się dobrym początkiem oswajania i otworzenia się na osoby z zespołem Downa.

Książka została dopisana do listy lektur psychologicznych, które warto znać.

Zapraszamy do naszych mediów społecznościowych – FB i IG

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej