Książka "Trening umiejętności dla dzieci z zachowaniami problemowymi"

„Trening umiejętności dla dzieci z zachowaniami problemowymi”

przez Magda

Książka „Trening umiejętności dla dzieci z zachowaniami problemowymi” to podręcznik przeznaczony dla rodziców i terapeutów. W moje ręce trafiła zupełnie przypadkiem, ale zdecydowanie jest jedną z moich ulubionych i często wykorzystywanych w pracy z dziećmi książek.

Autorem książki jest dr Michael L. Boomquist, który pracuje na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Minnesoty w Minneapolis. Kieruje poradnią zaburzeń uwagi i zachowania. Prowadzi badania na temat agresji, terapii zaburzeń zachowania.

Co znajdziemy w książce?

Przede wszystkim znajdziemy tu sporą dawkę wiedzy oraz pomysłów do pracy z dziećmi i młodzieżą. Podręcznik składa się z 10 rozdziałów oraz dodatkowego przewodnika dla terapeuty w którym mieści się jeszcze rozdział 11 oraz dodatek. We wprowadzeniu do książki możemy przeczytać:

„Książka ta może być przydatna w ciągu całego rozwoju dziecka. Kiedy dziecko ma 8 lat, właściwie może być zastosowanie niektórych Planów Skutecznego Działania, a kiedy to samo dziecko ma 14 lat – można wykorzystać inne plany. Do każdego rozdziału dołączono karty, które pomagają w realizacji różnych Planów Skutecznego Działania rozsianych po całej książce.”

Rozdział 1. Charakterystyka problemowych zachowań i trudności przystosowawczych u dzieci

W pierwszym rozdziale autor przedstawia historie dwójki dzieci – Franklina i Jessiki. Na przykładach tych dwóch opowiadań autor przybliża pojęcie problemowego zachowania oraz problemów przystosowawczych. W dalszej części rozdziału czytelnicy poznają cechy kluczowe dzieci z problemami zachowania i trudnościami przystosowawczymi, np. impulsywność, nadpobudliwość, agresja czy lęk. Znajdziemy tu również opis psychiatrycznych kategorii diagnostycznych, które odnoszą się do trudnych zachowań. Rozdział zamyka rozważanie na temat możliwych przyczyn pojawiania się problemowych zachowań u dzieci.

Rozdział 2. Opracowanie planu działania dla dziecka z trudnościami rozwojowymi

W rozdziale drugim autor wyjaśnia znaczenie rozwoju psychicznego. Dokonuje on porównania dziecka radzącego sobie i dziecka, które przeżywa trudności rozwojowe w następujących sferach rozwoju:

  • samokontroli
  • społecznego
  • emocjonalnego
  • umiejętności szkolnych

Dodatkowo zwraca on uwagę na funkcjonowanie rodziców i rodziny. Na końcu rozdziału zamieszczone są karty „kontrolne” (ankiety), które pomogą w ustaleniu na czym rodzice muszą się skupić pracując z dzieckiem.

Rozdział 3 – 6. Wspomaganie rozwoju

Rozdziały od 3 do 6 zawierają Plany Skutecznego Działania ukierunkowane na dziecko. W każdym rozdziale znajdują się dokładne wskazówki dla rodziców oraz karty pracy. Tematyka rozdziałów od trzeciego do szóstego – wspomaganie rozwoju:

  • 3 – samokontroli u dziecka
  • 4 – społecznego dziecka
  • 5 – emocjonalnego dziecka
  • 6 – umiejętności szkolnych u dziecka

Rozdział 7 – 9. Pomoc rodzinie

Rozdziały od 7 do 10 poświęcone są rodzinie. Rozdział 7, czyli „Poprawa samopoczucia rodzica” przekazuje wiedzę dotyczącą stresu, strategii radzenia sobie ze stresem. Przeczytamy tu również o panowaniu nad emocjami oraz niekonstruktywnymi myślami. Oczywiście rozdział kończy się kartami pracy, ale tym razem tylko dla rodzica. Rozdział 8 – „Poprawa relacji w rodzinie” przekazuje nam wiedzę dotyczącą więzi między dzieckiem a rodzicem, zwyczajów i interakcji rodzinnych. Zawiera on wiele wskazówek, zadań oraz pomysłów, które warto wdrożyć w życie. Autor zwraca też uwagę na umiejętności komunikacyjne oraz radzenia sobie w razie konfliktu w rodzinie. Na końcu rozdziału znajdują się karty pracy. Rozdział 9, czyli „Podtrzymywanie poprawy u dziecka i pozostałych członków rodziny”, autor zwraca uwagę na to w jaki sposób utrzymać poprawę w zachowaniu dziecka oraz jak wyznaczać sobie cele.

Rozdział 10. Instytucje świadczące pomoc dziecku i rodzinie

Rozdział 10 przekazuje czytelnikowi wiedzę na temat instytucji świadczących pomoc dziecku i rodzinie. Tłumaczy na czym polega badanie diagnostyczne, przedstawia metody leczenia psychologicznego oraz psychiatrycznego. Dodatkowo autor zawarł informacje na temat pomocy w systemach: edukacyjnym, wymiaru sprawiedliwości oraz opieki społecznej.

Przewodnik dla terapeuty

Na końcu książki znajduje się przewodnik dla terapeuty w którym znajduje się jeszcze rozdział 11, czyli „Jak posługiwać się tą książką w pracy z dziećmi i rodzicami”. Zawiera on przegląd literatury na temat treningu umiejętności. Czytelnik znajdzie tu informacje na temat treningu umiejętności oraz treningu kompetencji społecznej. Autor w rozdziale tym opisuje również kwalifikacje i cechy skutecznego terapeuty. Dodatkowo znajdziemy wskazówki dotyczące przygotowania rodziny do zmiany, jak podnieść motywację rodziców do treningu. Rozdział zawiera też metody treningowe oraz procedury związane z przeprowadzaniem sesji rodzinnych oraz grupowych sesji dla rodziców.

Dodatek – Sposoby nagradzania zachowań dziecka

Dodatek jest już ostatnią treścią tej książki. Znajdziemy tu zasady dotyczące nagradzania dziecka. Zawarte są tutaj informacje „jak wybierać i stosować nagrody dla dzieci podczas treningu umiejętności”. Na samym końcu dodatku znajduje się lista z propozycjami rodzajów nagród.

Podsumowanie

Tytuł: „Trening umiejętności dla dzieci z zachowaniami problemowymi. Podręcznik dla rodziców i terapeutów”
Autor: Michael L. Bloomquist
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Liczba stron: 218

Opisany podręcznik polecam wszystkim, którzy interesują się zachowaniami problemowymi u dzieci – przede wszystkim rodzicom, terapeutom i nauczycielom. Jest to skarbnica wiedzy i praktycznych rozwiązań i wskazówek. Książka sprawdzi się głównie wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. U młodszych dzieci książka również sprawdza się, jednak zadania są bardziej inspiracją do pracy z młodszymi dziećmi – moim zdaniem trzeba je trochę zmodyfikować i dostosować do wieku. Sama bardzo często wracam do tej książki i korzystam w swojej pracy z zadań w niej zawartych. Myślę, że jest to świetny podręcznik, który pomoże w rozwoju samokontroli u dzieci i młodzieży, wspomoże w rozwoju umiejętności szkolnych oraz w rozwoju emocjonalnym i społecznym.

Zapraszam do śledzenia psychologiem.pl w mediach społecznościowych: Instagram
Facebook oraz innych recenzji książek na stronie.

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej