Karty "Zapytaj dziecko"

Karty „Zapytaj dziecko”

przez Magda

Karty „Zapytaj dziecko” powstały w celu wspierania rozwoju emocjonalnego dziecka. Praca z nimi stwarza okazje do rozmowy z dzieckiem o emocjach, nauki rozróżniania i nazywania emocji.

Karty „Zapytaj dziecko”

Jak pracować z kartami?

Zestaw tworzy 6 dwustronnych kart. Jedna strona karty przedstawia zdjęcie osoby, która prezentuje wybraną emocję. Na drugiej stronie umieszczone zostały pytania, jakie kierujemy do dziecka.

Karty przedstawiają 6 emocji podstawowych, wyszczególnionych przez Ekmana tj.: radość, złość, strach, wstręt, smutek, zdziwienie.

Pokazujemy dziecku wybraną kartę, następnie pytamy go, jaką emocję przedstawia osoba na zdjęciu. Po otrzymaniu odpowiedzi od dziecka zadajemy kolejne pytania. Pytania kierowane do dziecka możemy oczywiście rozszerzać. Warto rozbudowywać rozmowę, dopytywać dziecko o sytuacje, kiedy doświadczyło danej emocji, prosić dziecko o dokładne jej opowiedzenie. Nazywajmy wspólnie z dzieckiem stany emocjonalne. Możemy również wspólnie poszukiwać sposobów na radzenie sobie z niektórymi emocjami.

Możliwości pracy z kartami jest wiele. Pytania na nich zawarte mogą być tylko punktem wyjścia do dalszych rozmów.

Karty wydrukuj. Przetnij wzdłuż poziomych linii przerywanych, a następnie złóż na pół wzdłuż pionowych linii przerywanych i sklej. Karty można dodatkowo zalaminować, aby posłużyły nam jak najdłużej.

Karty „Zapytaj dziecko” możesz pobrać TUTAJ.

Zapraszam do śledzenia psychologiem.pl w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami i aktualnościami – Instagram Facebook.

Źródło grafik wykorzystanych w kartach: Freepik

Może Ci się również spodobać

1 komentarz

Lidka 21 kwietnia 2020 - 06:45

Napewno wzbogaca moj warsztat pracy Dziekuje

Reply

Zostaw komentarz

Ta strona używa ciasteczek by dostosować ją do Twoich potrzeb. Rozumiem Dowiedz się więcej